Trądzik różowaty, a trądzik młodzieńczy

Na ciele człowieka mogą pojawiać się liczne defekty skórne. Zaliczamy do nich między innymi: trądzik różowaty i trądzik młodzieńczy (pospolity). Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, aby wyeliminować te przypadłości?

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to choroba skóry o charakterze przewlekłym i zapalnym. Zazwyczaj występuje u osób w wieku od 30 do 40 lat. Zmiany skórne występują na środkowej części twarzy.

Medycyna cały czas postępuje i dzisiaj mamy znacznie większe pole manewru jeśli chodzi o leczenie tej choroby. Innowacyjne metody takie jak kriochirurgia, laseroterapia czy elektrokoagulacja nie są jednak dostępne dla wszystkich. Wysoki koszt leczenia wyżej wymienionymi metodami sprawia, że nie każdy może sobie na to pozwolić.

W dzisiejszej publikacji chcielibyśmy przedstawić pięć najlepszych – „babcinych” sposobów. Wszak, niegdyś temu problemowi stawiano czoła tylko poprzez stosowanie domowych sposobów.

Napar z rumianku

Rumianek posiada właściwości przeciwzapalne. Wykorzystywany w leczeniu wielu chorób skórnych napar znajdzie swoje zastosowanie także w leczeniu trądziku różowatego.

Przygotowanie:

6 torebek rumianku zalej 1 litrem wrzątku. Pozostaw na około dziesięć minut i odcedź napar. Gdy osiągnie temperaturę pokojową, włoż go do lodówki na około 2 minuty. W tak przygotowanym naparze należy zamoczyć ręcznik, wycisnąć nadmiar płynu i pozostawić na miejscu zmienionym chorobowo na okres 15 minut. Zabieg należy realizować 3 razy dziennie, do momentu uzyskania zadowalających rezultatów.

Uwaga: Aby uniknąć ostrej reakcji alergicznej, sugerujemy przeprowadzenie próby na małym obszarze.

Zielona herbata

Nie sposób wymienić wszystkie właściwości zielonej herbaty, gdyż jest ich naprawdę bardzo dużo. Zielona herbata znajduje zastosowanie także w leczeniu trądziku różowatego, a to za sprawą działania przeciwzapalnego oraz zmniejszajacego naderaktywność na promienie UV.

Przygotowanie:

Zaparz około 500 ml zielonej herbaty i odstaw do wychłodzenia. Następnie zamocz ręcznik w naparze i pozostaw na miejscu zmienionym chorobowo na okres 12 minut. Zabieg powtarzaj 2 razy dziennie, przez okres kilku miesięcy. Aby spotęgować efekt, sugerujemy pić zieloną herbatę. Zielona herbata ma działanie antyoksydacyjne, co wpływa na szybkość gojenia.

Lukrecja

Pierwszym objawem trądziku różowatego jest rumień, na który szczególnie dobrze działa lukrecja. Wyciąg z tej rośliny zielnej działa kojąco i przeciwzapalnie. Ponadto, wspomaga tworzenie nowych komórek.

Przygotowanie:

Dokładnie wymieszaj łyżkę lukrecji w proszku, miodu i żelu aloesowego. Wykorzystując waciki kosmetyczne nałóż preparat na skórę i pozostaw na około 15 minut. Następnie spłucz przegotowaną, letnią wodą. Zabieg należy realizować dwa razy dziennie przez okres 1-2 miesięcy.

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy bardzo szeroko stosowany jest w leczeniu różnych zmian skórnych, także w przypadku trądziku różowatowego. Działa antyzapalnie i antyseptycznie.

Przygotowanie:

Jedną kroplę olejku lawendowego zmieszaj z łyżką olejku migdałowego. Tak przygotowaną miksturę nałóż dokładnie na miejsce zmienione chorobowo. Zabieg zaleca się robić na noc. Następnie twarz obmyj przegotowaną wodą.

Uwaga: Aby uniknąć ostrej reakcji alergicznej, sugerujemy przeprowadzenie próby na małym obszarze.

Miód

O miodzie i jego zastosowaniu w leczeniu możnaby napisać książkę. Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające sprawiają, że miód znajduje zastosowaniu w leczeniu wielu, przeróżnych przypadłości, w tym także trądziku różowatowego.

Przygotowanie:

2 łyżki naturalnego miodu nałóż na twarz i delikatnymi, kolistymi ruchami wmasuj. Pozostaw na czas 20 minut, a następnie spłucz przegotowaną wodą.

Alternatywnie:

2 łyżki miodu, łyżkę oliwy i półtora łyżeczki mleka dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną mikstrurę nałóż na miejsca zmienione chorobowo. Pozostaw na 20 minut, a następnie spłucz przegotowaną wodą.

Obydwie maseczki należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Zabieg można powtarzać nieustannie.

Trądzik młodzieńczy

Pojawienie się wyprysków: zaskórników, grudek i krost potrafi wprawiać w kompleksy. Jest to defekt, który charakterystyczny jest dla osób młodych – dojrzewających nastolatków. Nie bez powodu określany jest mianem trądziku młodzieńczego.

Trądzik młodzieńczy, czyli katastrofa dla atrakcyjności nastolatka

Trądzik to niezwykle nieestetyczny defekt, który zwykle pojawia się na twarzy – miejscu eksponowanym najbardziej. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że stanowi przypadłość wprawiającą w niemałe kompleksy.

Osoby dorosłe, które dotykają takie zmiany – również na pewno nie są szczęśliwe z ich występowania. Nie mniej jednak – z całą pewnością łatwiej im je zaakceptować.

Jakie są przyczyny trądziku?

Występowanie trądziku jest ściśle uwarunkowane przez kilka czynników. Poniżej przedstawiamy te, które mają zdecydowanie najczęstszy wpływ na kreowanie tego defektu.

  • Hormony – zaburzenia o charakterze hormonalnym w wieku dojrzewania są bardzo powszechne. To właśnie za sprawą „burzy hormonalnej” pojawiają się zaskórniki, które tworzą doskonałe warunki do rozwoju stanu zapalnego.
  • Niewłaściwa dieta – nieodpowiednie odżywianie: tłuste, bogate w cukry proste, ostre przyprawy i wysokokaloryczne produkty sprzyjają rozwojowi grudek, krost i zaskórników.
  • Brak pielęgnacji – niewłaściwa pielęgnacja skóry lub jej brak to czynnik, który bardzo szybko doprowadza do pierwszych objawów trądziku.
  • Słońce, solarium – ekspozycja skóry na słońce może sprzyjać kreowaniu warunków do pojawienia się zaskórników, krost oraz grudek.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Warto zdawać sobie sprawę, że leczenie trądziku młodzieńczego to niezbyt łatwe zadanie. Niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą, celem poprawnej diagnozy i wskazania najskuteczniejszych form leczenia.

Leczenie trądziku młodzieńczego może odbywać się przy zastosowaniu:

  • zabiegów medycyny estetycznej (m.in.: laseroterapia, mikrodermabrazja)
  • środków do stosowania miejscowego (m.in.: preparatu przeciwzapalne, wysuszające)
  • środków do stosowania doustnego (m.in.: leki hormonalne, antybiotyki, retinoidy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *