Łysienie typu męskiego (androgenowe). Jakie są przyczyny?

Łysienie typu męskiego to najpopularniejszy typ wypadania włosów. Ten stan chorobowy dotyczy ponad 50% mężczyzn powyżej pięćdziesięciu lat oraz około trzydziestu procent mężczyzn w przedziale wiekowym 25-40 lat.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Aktywna forma tego hormonu, znana jako DHT (dihydrotestosteron) osłabia mieszki włosowe, co stanowi główną przyczynę łysienia.

Genetyczna nadwrażliwość na dihydrotestosteron wpływa bezpośrednio na opóźnienie produkcji włosów, ich osłabienie, a następnie całkowite zahamowanie.

Wśród pozostałych przyczyn wymienia się również zbyt duże napięcie mięśni skóry głowy. Dotyczy to jednak niewielkiego odsetka osób.

Łysienie androgenowe – przebieg choroby

Łysienie typu męskiego może występować już u osób nastoletnich. Głównym objawem choroby jest cofnięcie się lini włosów na czole i skroniach pacjenta. Następnie pojawia się łysina u szczytu główy. W późniejszym okresie łysienie dotyka całego obszaru głowy.

Łysienie androgenowe można podzielić ze względu na szybkość postępowania:

  • łysienie ciężki (rozpoczyna się w wieku około 16 lat)
  • łysienie średnie (rozpoczyna się w wieku około 25 lat)
  • łysienie lekkie (rozpoczyna się w wieku około 40 lat)

Najczęściej spotykamy się z łysieniem lekkim (dotyczy około 70% przypadków).

Łysienie androgenowe – leczenie

Obecnie medycyna oferuje kilka rozwiązań jeśli chodzi o leczenie łysienia androgenowego. Zdecydowanie najczęściej lekarze stosują farmakoterapię doustną.

Coraz większy udział na rynku mają również szampony przeciw wypadaniu włosów, które opierają swoje działanie na minoxidilu – aktywnym składniku odpowiedzialnym za zahamowanie wypadania i stymulowaniu włosa do wzrostu. Dosyć ciekawą propozycją jest również Profolan, o którym więcej można przeczytać tutaj:

Alternatywnym rozwiązanie, stosowanym od pokoleń są domowe receptury – maseczki drożdżowe, miodowe, jajkowe oraz płukanki z ziół i kąpiele w soli morskiej. Włosy po łysieniu androgenowym można odbudować poprzez zabieg przeszczepu włosów.

Wypadanie włosów nie zawsze jest poważnym problemem!

Każdego dnia przeciętna jednostka traci około 100 włosów. To całkiem normalne. Patologiczna sytuacja jest wówczas, gdy ilość ta znacznie wzrasta.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy odpowiednio dbać o włosy. Profilaktyka jest bowiem znacznie łatwiejsza, aniżeli leczenie wypadania włosów. Zobacz jak w trzech krokach zapobiec wypadaniu włosów.

Krok nr 1: Odżywiaj od wewnątrz

Zbilansowana dieta, bogata w niezbędne minerały i witaminy to konieczność. Zdrowie włosów zaczyna się właśnie w tym miejscu.

Dieta powinna dostarczać odpowiednią dawkę:

  • żelaza
  • cynku
  • magnezu
  • biotyny
  • witamin z grupy A, B i C

Produkty, które należy uwzględnić w diecie: kalafior, kapusta, cebula, orzechy.

Krok nr 2: odpowiednio pielęgnuj

Pielęgnacja to zespół procesów, które sprawiają, że włos jest zdrowy i w dobrej kondycji. Wykorzystywane kosmetyki powinny być dedykowane dla danego typu włosa (np. zniszczonego, po farbowaniu itd) oraz skóry (z tendencją do przetłuszczania się, skóry suchej itd.).

Poza wykorzystywaniem kosmetyków należy również realizować zabiegi dodatkowe, takie jak: maseczki, keratynowe odżywianie/prostowanie włosów.

Krok nr 3: dbaj o skórę głowy

Zbyt często myślimy o samych włosach, a nie skórze głowy. Jest ona równie ważna i nie można zapominać o jej odpowiedniej pielęgnacji.

Przede wszystkim należy ograniczyć jej ekspozycję na słońcu, wykorzystywanie urządzeń z gorącym nawiewem czy też mocno nadwyrężajacych upięć włosów. Skóra głowy powinna unikać silnych detergentów (sugeruje się wykorzystywać delikatne szampony).

Włosy nadal wypadają: co teraz?

Jeśli mimo zastosowania się do powyższych kroków włosy nadal nadmiernie wypadają, to należy jak najszybciej skonsultować to z trychologiem. Wszakże, im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na zahamowanie postępowania.

Przyczyn wypadania włosów może być naprawdę wiele – od zaburzeń hormonalnych, poprzez złą pielęgnację, a skończywszy na destrukcyjnym działaniu lekarstw i innych chorobach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *