Co to są hemoroidy? Przyczyny, leczenie i objawy

Niezwykle wstydliwa, bolesna, ale i… powszechna przypadłość – hemoroidy, bo o nich mowa pojawiają się u prawie 50% społeczeństwa. Co przyczynia się do ich występowania? Jak im zapobiegać? Co zrobić, aby się ich pozbyć? Na i wiele innych pytań, odpowiadamy w dzisiejszej publikacji.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to nic innego jak żylaki odbytu. To bolesna i bardzo nieprzyjemna przypadłość, której nie powinniśmy się wstydzić. Jeśli tylko zauważymy początki choroby hemoroidalnej – powinniśmy niezwłocznie podjąć konsultację z proktologiem. Wszakże, im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym jego efekty będą lepsze.

Dlaczego mam hemoroidy? Co przyczynia się do ich występowania?

Żylaki odbytu to przypadłość, która pojawia się u osób w każdym wieku. Za ich występowanie odpowiedzialny jest głównie niezdrowy tryb życia, a konkretniej:

  • siedzący tryb życia
  • niewłaściwe nawyki żywieniowe

W głównej mierze, żylaki odbytu pojawiają u osób, które pracują przy komputerze, zawodowi kierowcy czy kolarze. Wynika to bowiem z faktu, że ciśnienie w okolicach odbytu jest zaburzone, co sprzyja powstawaniu żylaków. To jednak nie wszystko. Prócz braku aktywności fizycznej i diety (głównie niedobór błonnika pokarmowego) wpływ na występowanie tych wstydliwych zmian mają również zaburzenia o charakterze hormonalnym. Z tego też względu, żylaki odbytu bardzo często doskwierają kobietom w ciąży. Naukowcy zauważają również, że hemoroidy zdecydowanie częściej pojawiają się u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Jak objawiają się hemoroidy?

Objawy choroby hemoroidalnej niemal zawsze są takie same, a mianowicie świąd odbytu. Bardzo często jest on bagatelizowany, co sprawia, że rozpoznanie choroby następuje zbyt późno. Warto przy tym zauważyć, że silny świąd powoduje zwykle drapanie, co sprzyja powstawaniu delikatnych ran i uszkodzeniu śluzówki. To z kolei może prowadzić do infekcji i reakcji alergicznych organizmu.

Leczenie hemoroidów: wstydliwa diagnoza

Aby podjąć leczenie, musimy poddać się badaniom. Dla wielu osób jest to bardzo wstydliwy zabieg, albowiem hemoroidy to przypadłość, której naturalnie nas zawstydza. Nie mniej jednak – nie powinno to mieć miejsca, wszak – to powszechna przypadłość, która nie jest wynikiem braku odpowiedniej higieny. Aby postawić diagnozę, pacjent najpierw musi się udać do lekarza pierwszego kontaktu. Ten naturalnie skieruje nas do proktologa, który przeprowadzi badania per rectum (palcem). Już na ich podstawie można rozpoznać czy faktycznie są to hemoroidy. Warto zauważyć, że choroba rozwija się bardzo powoli, dlatego też im szybciej skonsultujemy się z lekarzem, tym większa szansa na rychłą diagnozę i rozpoczęcie efektywnego leczenia. Żylaki odbytu klasyfikuje się w skali Parksa (I, II, III, IV stadium choroby hemoroidalnej).

Jak pozbyć się hemoroidów?

Leczenie żylaków odbytu to proces, który rzecz jasna – zależny jest od zaklasyfikowania do konkretnego stadium. Nie mniej jednak, kilka działań zalecany jest w przypadku każdego zaawansowania choroby, a mianowicie:

  1. Należy pić co najmniej 3 litry wody każdego dnia.
  2. Należy zbilansować dietę i wzbogacić owocami, warzywami.
  3. Należy bezwzględnie zrezygnować z kawy, herbaty, słodyczy i fast-foodów.
  4. Należy podjąć aktywność fizyczną (zaleca się ćwiczenia aerobowe).

W każdym ze stadiów, skuteczne okazują się być również maści i czopki. Działają one: przeciwświądowi, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. W przypadku zaawansowanych stadiów chorobowych zaleca się realizację: gumkowania, zastrzyków w guzek, laseroterapię, metodę GHAL oraz metodę Longo. Formę leczenia wybiera specjalista, w oparciu o wyniki badania, przeprowadzony wywiad oraz objawy towarzyszące zmianom żylnym. Warto przy tym pamiętać, że nawet po skutecznej eliminacji żylaków, należy bezwzględnie dbać o zasady zdrowego trybu życia, gdyż dowiedziono, że choroba hemoroidalna może nawracać. Dlatego też, nawet jeśli nie borykasz się z tym problemem, koniecznie zadbaj o to, aby:

  • Twoja dieta była zbilansowana, zdrowa i pełnowartościowa
  • w Twojej diecie nie było miejsca dla niezdrowej żywności
  • codziennie realizować ćwiczenia
  • pić dużą ilość wody każdego dnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *