Problemy z koncentracją u dzieci. Jak im zaradzić?

Największe problemy z koncentracją mają zwykle dzieci. Nie potrafią skupić własnej uwagi na jednej rzeczy. To zjawisko naturalne, które do pewnego czasu nie powinno nas niepokoić.

Problemy z koncentracją kłopotliwe mogą być dopiero w szkole. Dlatego też, jeśli wówczas nasze dziecko nadal nie potrafi skupić uwagi na jednej rzeczy – powinniśmy jak najszybciej interweniować. Zaniedbanie może skutkować problemami z nauką.

Jak skutecznie pracować nad koncentracją z dziećmi?

Zaburzenia koncentracji to przypadłość, która pojawia się u dzieci coraz częściej. Wszystko to uwarunkowane jest przez zbyt małą uwagę, którą poświęcamy naszym dzieciom.

Włączenie bajek, rzucenie piłki czy innych zabawek to „wygodna” forma rozrywki dla naszego dziecka. Nie absorbuje nas i pozwala „odpocząć”. To droga na skróty, która może (ale nie musi) nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Kształtowanie zdolności do pamięci i koncentracji jest na etapie wczesnego rozwoju niezwykle istotne. Liczne badania dowodzą bowiem, że dzieci, które korzystały z zabawek edukacyjnych – znacznie lepiej radziły sobie w szkole. Oczywiście, od tej reguły znalazło się kilka wyjątków. Trudno także oszacować potencjał danej jednostki, dlatego też tego typu badania można traktować z lekkim przymrużeniem oka. Nie mniej jednak, zasadnym jest uważać – że zabawa edukacyjna niesie większą wartość dla naszego malucha.

Jakie zabawki edukacyjne poprawiają koncentrację?

Zdecydowanie na liście zabawek edukacyjnych poprawiających koncentrację znajdują się puzzle. Układanki są świetne z kilku względów:

  • Absorbują całą uwagę malucha
  • Wymuszają pełne skupienie

Jest jednak jedno „ale”. Musimy dostosować poziom trudności do zdolności naszego malucha. 100, 200 czy 500 puzzli to zbyt duże wyzwanie dla najmłodszych. Może mocno zniechęcić nasze dziecko, co przyniesie odwrotny efekt od oczekiwanego.

Innym rozwiązaniem na wzmocnienie koncentracji jest gra tzw. pamięć. Celem gry jest odkrycie dwóch takich samych kart (z takimi samymi obrazkami) spośród wielu. Warto zaczynać od dosłownie kilku par i zwiększać poziom trudności wraz z wiekiem.

Inną, świetną rozrywką, która pozwala zwiększyć koncentrację jest układanie wieży z klocków. Pozwól swojemu maluchowi na układanie jak najwyższej budowli. Dzięki temu, dziecko będzie musiało koncentrować się na każdym ruchu.

Pomysłów na edukacyjne zabawy jest naprawdę wiele. Producenci gier i zabawek dostarczają coraz to ciekawsze gry o różnym poziomie trudności. Warto się nimi zainteresować. Mogą one mieć faktyczny wpływ na kształtowanie danej jednostki.

Nie zapomnij o diecie i aktywności fizycznej!

Kluczem dla prawidłowego rozwoju naszego dziecka jest zadbanie o dwa elementy zdrowego trybu życia: dietę oraz aktywność fizyczną. To czynniki, które w bardzo dużym stopniu kształtują nasze dziecko i jego zdrowie (zarówno fizyczne, jak i emocjonalne oraz psychiczne).

Im zdrowszy tryb życia będzie prowadziło nasze dziecko, tym większe zdolności do koncentracji i pamięci będzie posiadało. Zostało to udowodnione w licznych badaniach naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *